April Summary and Observations

Yes, definitely late, but here’s the summary of our eating and cooking in April, 2016. Notably we had NAB in Las Vegas in the middle of the month, which led to more eating out than would be typical for us.

The averages for this month:

  • Lunch prepared at home $3.21 ($2.95 in March)
  • Lunch eaten or purchased outside the home: $10.84 ($6.02)
  • Dinner eaten at home: $6.07 ($5.29)
  • Dinner eaten out: $12.23 ($17.34)

Our most expensive meal was a shared Indian feast where we all contributed $15.00 toward the cost.

Had we purchased every lunch and prepared none it would have cost us $352 per person in April. We actually spent $51.34 for lunches at home plus $108.44 for lunches purchased or eaten out: $159.78.

Had we purchased every dinner out at the same average it would be $366.90 each, compared with $133.60 for meals prepared at home and $36.70 for meals out, or the $190.61 total.

That’s just working on the average. Several of the meals we had would have been well over $30 a serve in a restaurant.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.