July Summary and Observations

This month we  ate a lot of lunches prepared out of the home – 14 of the 31 days, or a bit more than most months. Notably we only ate out one night.

The averages for this month:

  • Lunch prepared at home $2.54 ($2.84 in June)
  • Lunch eaten or purchased outside the home: $10.29 ($10.62)
  • Dinner eaten at home: $5.90 ($5.72)
  • Dinner eaten out: $5.00 ($12.50)

Our most expensive meal was at lunch at The Country Deli – four times this month and usually $20.00 per serve with tax and tip.

Had we purchased every lunch and prepared none it would have cost us $318.99 per person in June. We actually spent $44.26 for lunches at home plus $144.11 for lunches purchased or eaten out: $188.37.

Since we only had one evening meal out, and it was a user group meeting where we all contribute to the pizza rather than paying for our own meals, it’s hard to base an average on that. We spent $177.02 for meals prepared at home and $5.00 for meals out, or the $182.02 total.

That’s just working on the average. Several of the meals we had would have been well over $30 a serve in a restaurant.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.