August Summary and Observations

This month we  ate a lot of lunches prepared out of the home – 14 of the 31 days, or a bit more than most months, but the same as last month. This month we ate out four evenings – a little more than usual for us.

The averages for this month:

  • Lunch prepared at home $2.52 ($2.54 in July)
  • Lunch eaten or purchased outside the home: $10.60 ($10.29)
  • Dinner eaten at home: $5.30 ($5.90)
  • Dinner eaten out: $15.82 ($5.00)

The evening meal difference is because we ate out more than just LACPUG pizza!

Our most expensive meal was at lunch at Mission Cantina in Hollywood with friends.

Had we purchased every lunch and prepared none it would have cost us $328.60 per person in June. We actually spent $44.83 for lunches at home plus $148.44 for lunches purchased or eaten out: $193.27.

Had we purchased every evening meal out and prepared none at home, it would have cost us $490.42. We actually spent $143.21 for dinners at home and $63.28 for dinners out: $206.49.

That’s just working on the average. Several of the meals we had would have been well over $30 a serve in a restaurant. Even without taking the cost of restaurant meals into consideration, eating at home saved us around $420 each.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.