January 2017 Summary and Observations

After December’s traveling we were very happy to spend the month mostly at home. We went out to dinner three times during the month, including LACPUG pizza.

The averages for this month:

  • Lunch prepared at home $2.93 ($2.48 in December)
  • Lunch eaten or purchased outside the home: $8.81 ($8.55)
  • Dinner eaten at home: $6.36 ($6.41)
  • Dinner eaten out: $12.63 ($21.03)

Our most expensive meal was lunch sat The Country Deli at $21.00 per serve.

Had we purchased every lunch and prepared none it would have cost us $273.11 per person in January. We actually spent $52.77 for lunches at home plus $105.66 for lunches purchased or eaten out: $158.43.

Had we purchased every evening meal out and prepared none at home, it would have cost us $391.53. We actually spent $167.57 for dinners at home and $42.21 for dinners out: $209.78.

We saved $296.43 by preparing and eating most meals at home, plus we have better control over what we eat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.