Jul 6: Roast Beef Sandwich, Tuna and Rice Wrap; “Australian” Cobb Salad

Lunch

Today we finished the roast beef in a shared sandwich, and used another server of the Tuna and Rice in a wrap. The tuna and rice, even boosted with some capers, is still boring, and in a wrap, a little too carb heavy.

  • The sprouted wholemeal is $3.49 a loaf with 18 slices, or 18c per two slice shared sandwich (one slice per serve)
  • The top sirloin was $5.99 per serve, but we used about 1/4 of a serve and shared it, or 75c a serve
  • The garlic mustard aioli is $2.49 for the jar, and we used 1/8 or 17c per serve
  • Tabouli is $2.69 but we used 1/8 or 17c per serve
  • A wrap is 50c or 25c per serve
  • A serve of the tuna and rice salad is $2.34 and we used half a serve, split or 59c per serve.

Lunch today was half good, half boring for $2.11 per serve.

Dinner

We seem on a quest to find as many ways to interpret an Australian hamburger, so tonight we re-interpreted the burger as a Cobb Salad, with beef substituting for chicken; pickled beetroot for avocado; and a cheddar with caramelized onion instead of blue cheese. If an Australian burger had cheese, it would be cheddar.

The steak component was a rib eye from our Prather Ranch, kicking the dish up a notch. The pickled beets – found in Trader Joe’s – were perfect. We served on a bed of shredded iceberg lettuce, as that would be traditional for an Aussie burger (or salad).

  • The rib eye was $19.74 or $9.87 per serve
  • A pastured egg is 50c (only on special)
  • The cheddar with caramelized onion was $4.41, and we used about 1/4 or 55c
  • Bacon end pieces were $3.99 and we used less than 1/4 or 50c per serve
  • Beets in vinaigrette were $1.69 and we used 1/3, or 28c per serve
  • The kumatos (black tomato) are $3.49 for six, and we used two, or 39c per serve
  • Add 20c for shredded iceberg.

Every element of dinner was perfect and the combination was very reminiscent of an Aussie burger, but the stand out was the cheddar with caramelized onion. We would normally steer clear of flavored cheeses – cheese is a flavor – but wanted to bring the grilled onion element of a burger to the plate. All up the meal cost $12.29 per serve, largely because of the quality of the protein.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.