August 2018: Summary and Observations

For us, we had a lot of evening meals out, or five counting another SoCal Creatives dinner, but we ate fewer lunches prepared outside the house.

The averages for this month:

  • Lunch prepared at home $2.59 ($2.57 in July)
  • Lunch eaten or purchased outside the home: $9.69 ($11.28)
  • Dinner eaten at home: $5.27 ($5.76)
  • Dinner eaten out: $20.69 ($10.00)

Our lunches at home are a little up at $2.59, but within the normal ranged. Lunches prepared outside the home are a little lower because only ate at The Country Deli once during the month,.

Our most expensive meal was at Yen Sushi and Sake Bar at $33.27 per serve, but it was great sushi.

Our most expensive at home meal was the Bone in Pork chops, with Apple Endive salad, because the Pork Chops are such a generous serve, but still at $11.50 per serve.

Lunches at home cost 27% of the cost of eating food prepared outside the home , while dinners at home cost 25% the average of dinner out this month.

Had we purchased every lunch and prepared none it would have cost us $300.39 per person in August. We actually spent $59.54 for lunches at home plus $61.42 for lunches purchased or eaten out:  $121.36 in total.

Had we purchased every evening meal out and prepared none at home, it would have cost us $641.39. We actually spent $139.58 for dinners at home and $82.74 for dinners out: $222.32 in total.

We saved $598.10 by preparing and eating most meals at home, plus we have better control over what we eat.

Over the month we prepared 24 different recipes for evening meals.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.