Apr 20: Tapas; Pork Belly with Lentils

Lunch

We recorded another episode of Lunch with Philip and Greg with Oliver Peters and chose the Firefly Tapas restaurant close to the Las Vegas Convention Center.

The food was very, very good. Another place where I would go for the food, not the experience of eating together. Tapas – a.k.a. small plates – provides a lot of variation during a meal.

  • The average for each serve was $21.63 with tax and tip.

Dinner

After a long drive back from Las Vegas convenience won over purity and Trader Joe’s Pork belly steamed and fried off with ready cooked lentils reheated in chicken stock to enhance the flavor.

Tonight’s quick, but very tasty meal, cost $4.14 per serve.

 

Apr 19: Eggs Benedict; Roast beef; Reuben

Lunch

No trip to Las Vegas is complete without at least one trip to The Peppermill for both the generous servings and the delightfully kitsch decor!

  • A very generous three-egg Eggs Benedict cost $14.51 per serve.

Dinner

Dinner was more complex because it was split in two. Part one was at the Supermeet with some decent roast beef. Part two was a late night dinner, back at The Peppermill.

  • Supermeet was free because we help out.
  • We both had Reuben sandwiches @ $13.00 each with tax.

Apr 18: Chicken Caesar Salad; Tacos

Lunch

Food at NAB is rarely good, or affordable, and being nearby in a hotel was no different. A very ordinary chicken Caesar Salad was the best available.

  • Chicken Caesar Salad – $11.09 with tax.

Dinner

Dinner was at the FCP X Guru Gather and food was supplied: built it yourself tacos. Now as our two companies counted as 25% of the sponsors, I’m not sure if this counts as a free meal, or the most expensive meal we’ve ever had!

  • Because it came from the businesses not personally, I’m counting it as free.

Apr 17: Gyro; Steakhouse

Lunch

It’s NAB show time, and we travelled to Las Vegas for the annual ritual. On the way we stopped at Baker and ate at the famous Mad Greek Cafe.

Our guest paid for the meal, which otherwise would have been around $12 with tax.

Dinner

That same guest took us out to dinner at Gallagher’s Steak House in Las Vegas, where had prime rib. An enormous 14oz serve of prime rib, which was very good.

With that much meat there’s not a lot of room for sides, but the mushrooms and garlic mashed potato was very good.

Again the guest paid, but the meal cost close to $60 each,

Apr 16: Lunch out; Filet Americain

Lunch

Having collected a guest from Burbank Airport, we all decided it was easier to stop at the Country Deli for lunch. A variety of meals were eaten.

  • Average price with tax and tip, $18.63 per person.

Although our guest paid, so at one level it was free!

Dinner

Our guest had specifically requested Filet Americain, which is fair as he was the one who suggested we try it when in Amsterdam. Although raw beef is not for everyone, we all love it. The astute foodie would recognize that this is a Steak Tartare variation.

We had previously prepared this in Amsterdam last year (video will be coming shortly) but the primary difference is in the food supply. In Amsterdam you can buy ground beef ground specifically for tartar. This is different from regular ground beef which should NEVER be used for tartare or Filet Americain.

In the absence of store bought ground beef, a sirloin steak was chosen. Fat was trimmed and the meat cut into coarse cubes before being put in the freezer for about 15 minutes. The freezer time creates a firmer meat that cuts better in the food processor, and it not as prone to overheating in the food process.

In the absence of a food processor, cut finely.

The recipe makes six serves.

  • The sirloin was $17.47 or $2.92 per serve
  • The shallot added 98c or 17c per serve
  • Mayonnaise cost $3.49 for the jar, and 1/5 was used, or 12c per serve
  • Worcestershire sauce is $4.13 per jar but only two tablespoons (not four) were used which works out to 5c per serve.
  • Similarly mustard adds 7c per serve.
  • The baguette was $2.00 or 50c per serve (for four).

Dinner tonight cost just $3.83 per serve.

Apr 15: Chicken Wrap; Rissoles and broccoli

Lunch

Since we still had the chicken thighs and drumsticks, that’s what we used for our lunch wraps. A pretty generous serve of chicken!

  • Split four ways, the $9.99 chicken is $2.50 per serve
  • One quarter of the $2.74 salad is 69c
  • The flatbread is 50c
  • Hummus is $3.99 per container and we used about 1/6 or 33c per serve

Lunch today cost $4.02 a serve.

Dinner

Because we had planned for an extra guest last night, there were rissoles ready to be cooked, so that’s what we did. For some variation we cooked up some broccoli in soy and butter (yum!) and prepared some mushroom gravy for the rissoles

The ground beef came direct from the farm in our Prather Ranch meat delivery.

  • Dry aged 85/15 ground beef $8.57 or $2.85 per serve
  • 8 oz Panko breadcrumbs are $2.99 and we used half, or 75c per serve
  • A pastured egg is 50c or 25c per serve
  • The onion is 6c per serve
  • The broccoli was $3.49 or $1.75 per serve
  • Butter and soy add another 23c per serve
  • The gravy is $2.00 or $1.00 a serve
  • Mushrooms were $2.5 or $1.25 a serve.

Dinner tonight cost $8.08 per serve.

Apr 14: Chicken wraps; Rissoles with a beet, blue cheese and arugula salad

Lunch

Since we still had chicken it was an obvious choice.

  • Split four ways, the $9.99 chicken is $2.50 or $1.25 per serve
  • One quarter of the $2.74 salad is 69c
  • The flatbread is 50c
  • Hummus is $3.99 per container and we used about 1/6 or 33c per serve

Lunch today cost $2.77 a serve.

Dinner

We had expected an Australian guest, so we though that quintessentially Australian dish – the rissole – would be a great choice. Unfortunately our guest was unable to come, but since we’d already made them, we stayed with the program.

For some variety we made a salad of cooked beets, blue cheese, almonds and arugula. It has only the most tenuous of Australian food connection: pickled beets are common on a hamburger down under!

The ground beef came direct from the farm in our Prather Ranch meat delivery.

  • Dry aged 85/15 ground beef $8.57 or $2.85 per serve
  • 8 oz Panko breadcrumbs are $2.99 and we used half, or 75c per serve
  • A pastured egg is 50c or 25c per serve
  • The onion is 6c per serve.
  • Blue cheese comes in a $6.99 tub, but we used so little, it comes to 22c a serve
  • Arugula is $1.99 a pound, or 25c per serve
  • The pack of beets cost $2.50 and was split between three for 83c per serve
  • The almonds are $6.99 a pack but we used 1/10th or 23c per serve.

The perfect sauce is, once again, my brother’s home-made tomato relish, another Australian tradition.

Dinner tonight cost $5.44.

Apr 13: Chicken Wrap; Fish Pie

Lunch

Chicken wraps! Probably our most common lunch, although we do vary it somewhat. Instead of hummus we had a smokey Roasted Eggplant Puree instead of hummus. It was good.

  • Split four ways, the $9.99 chicken is $2.50 per serve, or $1.25 today.
  • One quarter of the $2.74 salad is 69c
  • The flatbread is 50c
  • The Eggplant Puree is $3.99 for 19oz, and we used about 1/5 of the jar, or 40c per serve.

Lunch today: $2.84 per serve

Dinner

We were atypically shooting a Lunch with Philip and Greg at dinner, at home. Our guest hailed originally from the UK, so foodie Greg sought to find something quintessentially English, and then do a good version of it!

Having had some very ordinary fish pies in English a couple of years ago, it was easy to improve on it. Being fans of the Two Fat Ladies a natural choice was Jenifer’s Fish Pie.

Our guest said it was the best fish pie she’d ever had!

We made some variations, leaving out the smoked fish because we couldn’t obtain any. The recipe makes four generous serves.

  • The potatoes were $1.64 or 41c per serve
  • For the firm fleshed fish, Greg used Kroger Wild Caught Pacific Cod. The 40 oz pack costs $16.89 but only 8 oz was used (two filets) or $1.69 a serve.
  • Sockeye salmon $6.30 or $1.67 per serve
  • Shrimp cost $3.98 or $1.00 per serve
  • 1 lb of baby spinach $5.49 or $1.37 per serve
  • Onion adds 12c per serve
  • The milk was $1.69 and 3/4 was used, or 32c per serve
  • Hard boiled pastured eggs are 50c per serve
  • Butter, seasoning and spinach add another 44c per serve.

Tonight’s “best fish pie ever” dinner cost us $7.52 a serve.

Apr 12: Mushroom Flatbread, Reuben Casserole

Lunch

For lunch we shared one of Trader Joe’s Tarte Aux Champignons – Mushroom Flatbread. The flavor was definitely there but, like the onion tart we had previously, it never really crispens in the center, so the soggy pastry detracted from the overall experience.

  • The Tarte Aux Champignons is $3.99 at Trader Joe’s, or $2 a serve.

Dinner

Tonight we repeated the Reuben Casserole. $4.55 a serve

Apr 11: Double Double; Reuben Casserole

Lunch

Another Burbank Monday and foodie Philip once again goes for the Double Double Animal Style at In & Out Burger.

  • Double Double is $4.03 with tax

Dinner

A second adventure with a Reuben casserole. Truth be told, we got the corned beef with this in mind, as it was so good last time.

It was every bit as good this time as it was back on March 15.

The recipe makes six good size serves. We did try serving it as if it were four serves, but neither of us ate more than the smaller portion.

  • Six slices of rye bread are roughly half the $1.99 loaf, or 17c per serve
  • The other half of the corned beef is $12.90, or $2.15 per serve
  • Trader Joe’s have a Sauerkraut with Persian Cucumbers which combines two ingredients for $3.99 a jar, or 67c per serve.
  • Packaged, shredded Swiss Gryere $4.99 or 83c per serve. Although we used the full packet, it was probably closer to three cups than four.
  • A pint of half and half is $1.49 and half was used or 13c per serve.
  • Organic eggs are 50c each or 25c per serve.
  • Greg made “thousand island” dressing with a mix of mayonnaise and shrimp sauce, for about 20c per serve
  • We skipped the caraway seeds for taste reasons but the mustard adds another 15c per serve.

This dish is a great way to reuse corned beef, or to have a reason to get a corned beef should in the first place. Dinner tonight cost us $4.55.