We had exactly the same lunch and dinner today as yesterday.
Lunch
Finish a par-baked panini roll and the stuff it with home made pulled pork and top with pickled onion for $2.70 per serve.
Dinner
Jambalaya with shrimp for $4.38 per serve.
Fresh ingredients, simple techniques and great food.
We had exactly the same lunch and dinner today as yesterday.
Lunch
Finish a par-baked panini roll and the stuff it with home made pulled pork and top with pickled onion for $2.70 per serve.
Dinner
Jambalaya with shrimp for $4.38 per serve.
Lunch
Finish a par-baked panini roll and the stuff it with home made pulled pork and top with pickled onion!
Lunch today was tasty and cost $2.70 per serve.
Dinner
It’s been a long time since we’ve had Jambalaya – either at home or out – and this recipe avoids the “stuck to the bottom” problem a lot of jambalaya suffers from, by cooking in the oven.
We dropped the chicken, but used a chicken andouille sausage and fresh shrimp, which is added fresh for each meal. It turned out well.
We made a half batch, which makes four serves
A satisfying, if a little hot in this iteration, meal with perfectly cooked shrimp, which was achieved by waiting until the meal was ready, then adding the peeled shrimp to the top and back in the over for 5 minutes. Not bad for $4.38 per serve.
Lunch
It was back to Burbank Mondays, so Philip had his usual In and Out Double Double, animal style for $4.08.
Dinner
We have pulled pork pulling on our taste buds, so a simple quesadilla made with flatbread, topped with a fried egg or two makes a great tasting, but simple, meal.
Tonight’s dinner was definitely one of the better ‘quesadillas’ that we’ve made, for $4.36 per serve.
Lunch
Sunday lunch deserves to be special, and eggs are associated with breakfast, so smoked salmon scrambled eggs on rye toast completely met the brief!
Lunch was delicious and cost $4.43 per serve.
Dinner
After an extravagant lunch, a simple dinner of the remaining chicken legs steamed over brown rice pilaf perfectly fit the bill.
Dinner tonight was a simple, but tasty meal for $3.88 per serve.
Lunch
With a chicken breast still remaining, we reverted to chicken wraps for lunch.
Lunch today cost $2.50 per serve.
Dinner
Our meat box had a Boston Butt included so pulled pork it is! Paired with Esquites (Mexican corn salad) and white rice to absorb the run-off from the pork. Yum.
Dinner tonight was excellent for $5.75. The esquites would have been better with cotija but it was still really good.
Lunch
Uncertain of what to have for lunch, we decided on smoked salmon on an onion bagel.
Lunch today cost $4.36 a serve.
Dinner
Think cut heritage pork chops just taste better, as the fat hasn’t been bred out of the heritage breeds. Paired with a melon, cucumber and feta salad they make a very satisfying meal, although we’re still somewhat skeptical that a honeydew melon makes a good salad ingredient.
The pork chops were perfectly cooked on our griddle and the whole meal came to $8.85 per serve.
Lunch
Seeking some variation on our short list of lunch ideas, we changed it up using our supermarket roast chicken with guacamole and tabouli.
Lunch today was pretty good for $2.57, although we’ve had better baguettes.
Dinner
Our Prather Ranch meat box arrived and we immediately pulled out a very thick cut dry aged NY strip steak that we seared on the griddle (over our induction cooktop).
Served with a salad of mixed greens that included beet leaves, smoked beets and a soft cheese.
Dinner tonight was good, and would have been better if we’d found cotija cheese, for $12.57 per serve.
May was an absolutely typical month with no travel and most meals at home.
The averages for this month:
Our most expensive meal was lunch at The Country Deli at $21.50 per serve.
Had we purchased every lunch and prepared none it would have cost us $272.49 per person in May. We actually spent $51.99 for lunches at home plus $96.67 for lunches purchased or eaten out: $148.66.
Had we purchased every evening meal out and prepared none at home, it would have cost us $278.07, which is artificially low because of LACPUG and Editor’s Lounge. We actually spent $123.01 for dinners at home and $35.89 for dinners out: $158.89.
We saved $243.01 by preparing and eating most meals at home, plus we have better control over what we eat. Over the month we prepared 22 different recipes for evening meals.
Lunch
As we still had some Popeyes chicken, we reheated that and served with a homemade coleslaw.
The chicken reheats well, and coleslaw is a traditional partner, for $4.56 per serve.
Dinner
A new recipe for us: Roasted Eggplant and Brown Rice Bowl with Turmeric Tahini.
Dinner tonight was tasty and satisfying, and a nice no meat balance to a fried chicken lunch, for $2.23. It was certainly colorful!
Lunch
Foodie Philip was in Burbank and had lunch with a friend at a Japanese restaurant, where the ‘Sushi and Sashimi’ lunch special was the choice. Lunch was $23.48 with tax and tip.
Foodie Greg’s lunch cost $1.66.
Dinner
This is a great ‘recipe’ to use when you have lots of left-over vegetables from other dishes. The givens in this version are the yakisoba noodles and ground pork. We had carrot, snap peas and cabbage remaining, so that’s what went in.
We used the flavor pouch from the noodles, but it was a serious disappointment. I think we should have put together an Asian style dressing of our own.
Dinner tonight needed a little more ‘zing’ to the sauce, as I’d hope for a little better for $7.19 a serve.