Jun 27: In and Out; Beef Stroganoff

  • Lunch
  • Another Burbank Monday; another In and Out Double Double.
  • Lunch today cost $4.03.

Dinner

Time for the remainder of the Beef Stroganoff. We added a little more sour cream as liquid had been absorbed by the noodles. We also added a few peas for some textural variety and to have some vegetable in the dish, as we had finished the asparagus.

  • The Beef Strognaoff, without the asparagus, is $3.36 per serve
  • Frozen peas are $2.79 per pack and we used about 1/4 or 35c per serve

Dinner tonight cost $3.71 per serve.

Jun 26: Chicken Wrap; Scallops with Avocado, Mango and Arugula Salad

Lunch

Although it was Sunday we decided to get a chicken and do wraps for lunch.

  • The $10.99 chicken is broken into quarters, and one breast is shared for lunch wraps, or $1.37 a serve.
  • The flatbread is 50c
  • Hummus is $3.99 per container and we used about 1/6 or 33c per serve
  • The edamame side salad is $2.46 for four serves, or 62c per serve.

Lunch today cost $2.82.

Dinner

On a hot summer night, it’s hard to find a combination that’s tasty and doesn’t generate too much heat. Pan seared scallops with a butter ponzu sauce accompanied by a tasty Avocado, Mango and Arugula salad , seemed like it might fit the bill.

  • The pack of frozen scallops was $14.99 or $7.50 per serve
  • Two mangos were 99c or 50c per serve
  • Two avocados were $1.98 or 99c per serve
  • Add 25c for butter and ponzu.

Dinner tonight was, as this dish always is, extremely tasty and cost $9.24 per serve.

Jun 25: Tomato, Bacon and Guacamole Roll; Beef Stroganoff

Lunch

Take some bacon and fry it to taste, which for us is somewhat less crispy than seems to be standard in the US. Spread some guacamole on a wholemeal roll, add tomatoes, baby greens and the bacon. Yum!

  • A kumato tomato was 80c or 40c per serve
  • The wholemeal roll was 50c each
  • A sprinkling of baby greens adds about 10c per serve
  • Bacon ends and pieces are $3.49 but we used only 1/5 or the pack, or 35c per serve
  • The spicy guacamole was on special for $1.99 for 8oz. Each serve was about one ounce, so 25c per serve.

Lunch today was delicious and cost $1.60 per serve.

Dinner

Time for a reprise of the Beef Stroganoff using the misnamed ‘fajita beef’ from Prather Ranch, first cooked on Jun 15.

Every month’s Prather Ranch meat delivery has ‘fajita beef’ included. Tonight we continued the tradition of using it for anything but fajitas!

Again we dropped the beef broth. This time we ramped up the mustard (french, of course) and some how ended up with four serves instead of two!

  • .7lb (just over 11 oz) of fajita beef is $9.79 or $2.45 per serve
  • Crimini mushrooms where on special for 89c for each of two punnets or 45c per serve
  • An onion is 5c per serve
  • The sour cream is $4.99 per pack, but we used about 1/8 or 16c per serve
  • Egg noodles are $1.99 for the pack, but we only used half, or 25c per serve
  • The other half of the asparagus from last night was 50c per serve.

Dinner tonight cost $3.86 per serve.

Jun 24: Gyro Wrap; Spring Gnocchi

Lunch

A repeat of the gyro wrap using the balance of the meat from Trader Joe’s.

  • The fully cooked sliced gyro/yeros meat is $3.99 per 10oz pack. There are really four serves, so each serve is very slightly cheaper than the chicken, at $1.00 per serve.
  • The flatbread is 50c
  • Hummus is $3.99 per container and we used about 1/6 or 33c per serve
  • We served 1/4 of the tabouli salad or 67c per serve.

Lunch today cost $2.50 per serve.

Dinner

The semiSerious Foodies were in different places. Foodie Philip was out at the Alpha Dog’s Editors’ Lounge and pizza was supplied free. Foodie Greg stayed home and had the balance of the Spring Gnocchi.

  • The gnocchi was $1.69 or 57c per serve
  • The half pint of cream is $1.99 or 67c per serve
  • The asparagus was $2.99 but we only used half, or 50c per serve
  • The crumbled blue was $3.49 for the container. We used half or 58c per serve.

Dinner tonight cost $2.32 per serve, without the steak.

Jun 23: Smoked Salmon Bagel; Grilled Rib Eye with Spring Gnocchi

Lunch

With no chicken this week, and not wanting the gyro meat wrap two days in a row, we opted for smoked salmon on an onion bagel, with capers, tomato and cucumber as a closed sandwich. The tomato makes it a little wet, so we’ll likely drop that in the future.

  • Smoked salmon $5.99 for the 4oz pack or $3 a serve
  • The pack of six onion bagels is $1.99 or 33c per serve
  • Cream cheese is about 60c a serve
  • We split 1/6 of the $3.99 pack of kumato tomatoes, or 33c per serve
  • 1 lb of Persian cucumbers was $1.99, of which one went into this meal, or 12c per serve
  • Add 5c for capers.

Lunch today cost $4.43 per serve.

Dinner

Thursday night steak night! Tonight a Prather Ranch Rib Eye with a Creamy Gorgonzola Gnocchi, although we substituted Trader Joe’s Crumbled Blue Cheese for the Gorgonzola, because we couldn’t buy any at the regular outlets today.

The Rib Eye was grilled to perfection (well, blue for us) on our cast iron griddle on the induction cooktop. That’s a perfect combination.

The creamy blue cheese sauce with asparagus and peas was pretty damned good!

  • The Rib Eye was $18.79  or $9.35 a serve
  • The gnocchi was $1.69 or 57c per serve
  • The half pint of cream is $1.99 or 67c per serve
  • The asparagus was $2.99 but we only used half, or 50c per serve
  • The crumbled blue was $3.49 for the container. We used half or 58c per serve.

Dinner tonight was definitely restaurant worthy and cost $11.67 per serve.

Jun 22: Gyro wrap; Pizza

Lunch

Instead of chicken wraps this week, we decided to revisit the Trader Joe’s gyro meat for a wrap. Heated quickly in a pan on the regular cooktop. We’ve found electric to be generally faster and more controllable than gas, which is a surprise.

  • The fully cooked sliced gyro/yeros meat is $3.99 per 10oz pack. There are really four serves, so each serve is very slightly cheaper than the chicken, at $1.00 per serve.
  • The flatbread is 50c
  • Hummus is $3.99 per container and we used about 1/6 or 33c per serve
  • We served 1/4 of the tabouli salad or 67c per serve.

Lunch today cost $2.50 per serve.

Dinner

It’s LACPUG night followed by pizza at Palermo’s in Los Feliz. We all put in for pizza.

  • Dinner tonight cost $5 per serve.

Jun 21: Supermarket Sushi; Watermelon Salad

Lunch

Another serving of sushi from Whole Foods, who seem to have changed provider since our last visit.

  • Spicy Tuna Roll: $8.69 or $4.35 per serve
  • Cucumber Roll: $6.39 or $3.20 per serve

Lunch today cost $7.55 per serve.

Dinner

With the hot weather we’ve been having, it was a welcome return to a favorite: Nigel Lawson’s watermelon, feta and black olive salad. It’s a summer regular and very, very good.

  • At $4.99 the watermelon is more than enough for about eight serves, or 63c per serve
  • Feta comes in a $6.99 tub and we used half, or about 70c per serve
  • Pitted olives come in $2.99 jars and one quarter was used, or 38c per serve
  • The red onion is 52c or 13c per serve
  • About $1 of the $1.29 pack of mint was used, or 25c per serve
  • Olive oil and seasonings add another 20c per serve.

Dinner tonight (and tomorrow night) cost $2.33 per serve. It’s an excellent dish and every time we serve it for someone, they want the recipe.

Jun 19: Popeye’s Fried Chicken; White Bean Tuna Salad

Lunch

Another trip to a hardware store placed us near a Popeye’s so that’s what we had.

  • Eight pieces of chicken were $12.99, but that makes four serves in all, making each serve $3.25.
  • The large Red beans and rice was $3.99 and we shared that for $2 a serve.

In total, lunch was $5.25 a serve.

Dinner

Hot weather makes salads an appealing choice, but the problem is to find a cold salad that is also interesting. Tonight we tried Giada De Laurentiis’ White Bean and Tuna Salad, but made a half serve for the two of us.

Since most of the ingredients are stored at room temperature, we chilled down the can of beans before making the salad. We skipped the basil because Foodie Philip isn’t fond of it.

  • The Yellowfin Tuna in Olive Oil cost $2.29 for the can, or $1.10 per serve
  • The can of beans was 89c or 45c per serve
  • The pack of baby lettuce was $1.99 but we only used half, or 50c per serve
  • The grape tomatoes were 99c per pack and we used half, or 25c per serve
  • Add 20c for the onion and seasonings.

Dinner tonight cost $2.50 per serve. Frankly the salad is a little boring, particularly after the exciting dishes of the last two nights.

Jun 18: Country Deli; Red Curry and Pink Peppercorn Meat Sauce with Rice Noodles

Lunch

As we had to go to Lowes to collect some items for a home project, we decided to have brunch at the Country Deli because it was on the way, and we didn’t have any other plans.

As it turned out, three tips to Lowes and one to Home Depot were on the agenda for today.

The Country Deli runs $19 per serve with tax and tip.

Dinner

Tonight’s meal is a spicy, Peruvian inspired Spaghetti with Bolognese Meat Sauce, except it is about 20x better than the best Bolognese Meat Sauce I’ve ever had. Sorry to my Italian friends.

Having just planted a Pepper tree, we’ll have plenty of pink peppercorn in our future.

The ‘California’ Pepper tree, is really a Peruvian transplant, so a Peruvian recipe featuring pink peppercorns (the fruit of said tree) isn’t that surprising. What is surprising is how good this was.

We found it made three serves in practice, and again we dropped the cilantro. The recipe suggests serving with rice or noodles, so we chose rice noodles!

  • 1lb of Prather Ranch ground pork is $8.86 or $2.95 per serve
  • Limes were $1.56 and about half went into the dish, or 26c per serve
  • The can of coconut milk was $1.99 or 66c per serve
  • Red curry paste is $3.69 a jar and we used 1/4 or 31c per serve
  • The soy adds 42c per serve
  • Add 35c for the toasted coriander, pink peppercorns, rice wine and cornstarch
  • Rice noodles are $3.56 per 14oz box, we used about 1/3 of the box, or 40c per serve.

Dinner tonight was amazingly delicious and cost $5.35 per serve.19